Pasta kokosowa – jak wybrać najlepszą?

Pasta kokosowa jest produkowana przez rozkruszenie miąższu kokosa. W większej temperaturze przybiera formę gęstego kremu. Mus kokosowy, jaki nierzadko zwany jest także masłem kokosowym. W oddzieleniu od oleju kokosowego jest niezwykle zwarty, dzięki czemu jest dobrym dodatkiem do omletów, ciast lub batonów. Sprawdza się także jako dodatek do smoothies, czy dobry zastępnik śmietany, jako uwieńczenie deseru owocowego.

Pasta kokosowa – co należy wiedzieć?

Pasta kokosowa jest produkowana przez rozkruszenie miąższu kokosa. W większej temperaturze przybiera formę gęstego kremu. Mus kokosowy, jaki nierzadko zwany jest także masłem kokosowym, jest dobrym źródłem błonnika, potasu, magnezu oraz żelaza. Dzięki witaminie D jest sprzymierzeńcem walki z depresją, natomiast witamina K w nim zamknięta, uczestniczy w nauce, wspomagając mechanizmy neurologiczne. W oddzieleniu od oleju kokosowego jest niezwykle zwarty, dzięki czemu jest dobrym dodatkiem do omletów, ciast lub batonów.

Pasta kokosowa stanowi bogate źródło sił. W 100 gramach tego artykułu odnajdziemy prawie 694 kalorii, w tymże 67 gramów tłuszczu, 9,1 grama cukrów oraz aż 15 gramów błonnika. Należałoby natomiast wiedzieć, iż każdego dnia nie powinniśmy jeść więcej aniżeli 10-20 gramów pasty kokosowej. Znaczy to, że jest ona w stanie dać do własnego systemu tylko 70-140 kalorii. Również, należy pamiętać, iż pasta kokosowa winna stanowić składnik konkretnej diety i aktywnego trybu życia.

Czemu należałoby spożywać artykuły kokosowe?

Owoce palmy kokosowej mają niezwykle ogromne zalety lecznicze. Niezwykle popularnym artykułem wynikającym z nich jest olej kokosowy. Pasta kokosowa, dostępna w odpowiednich słoikach, zdobywa także coraz więcej miłośników. Naturalnie, pasta kokosowa może być wykonana w domu, jednak jest to dosyć pracochłonne, natomiast orzechy kokosowe są ciężkie do odnalezienia w naszych sklepach. Artykuły kokosowe są warte zjedzenia nie jedynie ze względu na ich smak, jednak też dlatego, iż są bardzo użyteczne. Miąższ kokosa to źródło błonnika odpowiadającego za poczucie sytości oraz perystaltykę jelit. Daje też najniezbędniejsze minerały, takie jak potas, magnez oraz żelazo.

Do czego wykorzystywać pasty kokosowej?


Pasta kokosowa proponuje prawie nieskończone możliwości kulinarne. Uwydatnia smak potraw słodkich oraz pikantnych. Można z niej wykonać własnej roboty pudding ryżowy, dać do kaszy śniadaniowej czy lodów. Nic także nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z niej domowe mleko kokosowe. By je uzyskać, należy połączyć pastę kokosową z wodą we właściwych proporcjach.